Większość substancji, które są podawane w recepturach możemy śmiało zastąpić innymi o podobnych właściwościach. Nie dopuszczalne jest jednak w żadnym wypadku bez zmiany właściwości danego roztworu wywołującego zastępować wodorotlenków węglanami oraz na odwrót.
Pierwszy zamiennik
Bromek potasowy czyli substancja klarująca może zostać zastąpiony bez wątpienia bromkiem sodowym, w żadnym wypadku bromkiem amonowym. Ałun potasowy, który występuje w utrwalaczu garbującym zastąpimy ałunem glinowym. Jednak wszelkie kąpiele osłabiające, jak również wzmacniające mające zastosowanie w laboratorium fotoamatora podczas obróbki negatywu powinny być zestawione zgodnie z recepturą. Wszelkiego rodzaju odstępstwa spowodują, że wynik danego zabiegu będzie bardzo problematyczny. Z powodzeniem zastąpimy jeszcze siarczan sodowy bezwodny siarczanem sodowym krystalicznym, jednak należy go użyć w podwójnej ilości.
A co z węglanem?
Węglan sodowy bezwodny śmiało zastąpi węglan sodowy krystaliczny. Aby bez wątpliwości zastępować dane substancje z pełną świadomością, należy ukończyć kurs fotograficzny, gdyż bez ukończenia owego kursu foto nie będziemy mieli zbytniego pojęcia jak i z czym mieszać, oraz w jaki sposób zastępować, aby uzyskać pożądany efekt. Dobrze jest też wiedzieć, że gdy podczas pracy w ciemni pożółkną nam palce, usuniemy to zabarwienie tylko wtedy, gdy włożymy ręce do kąpieli z nadmanganianem potasowym. W tej oto kąpieli nasze palce staną się brunatne. Wówczas należy zanurzyć ręce w kuwecie z kwaśnym utrwalaczem, następnie myjemy ręce w wodzie z mydłem. Gdy używamy kuwety fotograficzne, osadza się na nich trudno zmywalny osad. Usuniemy go rozcieńczonym kwasem solnym, bądź płynem silnie żrącym. Kwas ten powinien być wlewany do wody, nigdy odwrotnie. Czynność tę należy wykonać jednak bardzo ostrożnie. Osoba, która pracuje w ciemni, zaopatrzona jest w praktyczny fartuch z miękkiego plastyku, który chroni naszą odzież przed zaplamieniem. Fartuch taki dostępny jest zazwyczaj w kolorze brązowym. Aby zabezpieczyć się przed rozlewaniem płynów, należy podczas obróbki materiałów umieścić kuwety w większych miskach, co uchroni nas przed zaplamieniem.
Krótko i na temat
Czasami chyba kazdy z nas chciałby wiedzieć tyle co Ty 😉
Fajnie tutaj masz 🙂